Strona główna Fotoporady Jak fotografować samochód?

Jak fotografować samochód?

2076

Sprzedaż czy album, zdjęcia samochodu muszą być doskonałe

Najczęściej powodem przygotowywania zdjęć samochodu jest chęć dodania ogłoszenia o sprzedaży z dobrym materiałem ilustracyjnym. Nierzadko jednak auto ma zostać sfotografowane po remoncie, albo wręcz przeciwnie – zaraz po kolizji. Oczywiście czasem można skorzystać z pomocy profesjonalisty, ale nie zawsze jest na to czas.

Jak fotografować samochód

Dla potrzeb typowego zdjęcia, czyli takiego, jakie jest potrzebne do ogłoszenia albo takiego, jakie robi się gdzieś w trasie, pamiątkowo, najkorzystniejsze jest światło słoneczne. Chodzi przede wszystkim o to, że równomiernie oświetla ono samochód i pozwala na uzyskanie efektu realizmu. Rzecz jasna fotografie artystyczne wykonuje się także przy sztucznym świetle, ale to jest już kwestia zupełnie inna.

Jeśli planujesz fotografowanie samochodu, zdjęcia samochodu musisz zaplanować wtedy, kiedy nie będzie potrzeby używania lampy błyskowej. Dzięki temu na fotografii będzie widoczny prawdziwy odcień lakieru.

Ustawienie, kompozycja, tło

Fotografowanie samochodu planuje się zawsze bardzo szczegółowo. Nawet jeśli to zdjęcie ma służyć tylko do rozpoznawania pojazdu w serwisach przejazdów wspólnych, warto postarać się o odpowiednie tło czy kompozycję. Wszystko oczywiście zależy od tego, czy zdjęcia samochodu mają ukazywać detale czy tylko ogólną sylwetkę wozu. Jeśli chodzi o tło, to to również dobiera się w zależności od oczekiwanego efektu – kontrastowo lub spójnie z kolorem wozu.

W większości przypadków odpowiednia będzie klasyczna kompozycja, w której auto zajmie prawie całą dostępną szerokość (ujęcie z boku) lub wysokość (ujęcie całej sylwetki od frontu) fotografii, natomiast nie jest to żadna żelazna zasada.

Zdjęcia stłuczek

To już zupełnie inna kategoria. Takie zdjęcia nie muszą być ładne, ale na pewno czytelne, przy czym warto zadbać o szeroki plan, czytelność tablic i w miarę możliwości wszechstronne przedstawienie sytuacji. To już kategoria bliższa fotografii dowodowej, a nie artystycznej, choć oczywiście nie zaszkodzi, jeśli będzie również będzie profesjonalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj