Strona główna Fotoporady Jak zrobić film ze zdjęć?

Jak zrobić film ze zdjęć?

2517

Fotografia i film to zdawać by się mogło zupełnie oddzielne kategorie multimediów. A jednak wzajemnie przenikają się. Zdjęcia mogą zostać przedstawione w postaci filmów, a film w postaci zdjęć (klatek z filmu).

Pokaz slajdów jest możliwy na większości współczesnych urządzeń elektronicznych. Mogą to być aparaty fotograficzne, komputery, telewizory a nawet specjalne ramki elektroniczne. Często jednak użytkownik nie może sam zadecydować o kolejności wyświetlania zdjęć. Rozwiązaniem jest stworzenie własnego filmu.

Film ze zdjęć nie jest trudny do wykonania. Aby go zrobić wystarczy dysponować odpowiednim programem do obróbki graficznej. Niektóre z nich jak Windows Movie Maker są darmowe i oryginalnie wbudowane w system operacyjny komputera. Inne można ściągnąć z internetu również za darmo lub odpłatnie. Istnieją również aplikacje internetowe pozwalające na stworzenie małego dzieła.

Film ze zdjęć ma znacznie więcej zalet niż zwykły pokaz slajdów. Oprócz wspomnianej już kolejności zdjęć użytkownik ma do dyspozycji szereg ciekawych rozwiązań. Przykładem są chociażby ciekawe efekty przejścia czy edycji zdjęcia jak ściemnienie, pojaśnienie na początku i końcu filmu, postarzenie klipu lub wybranych fotografii. Wszystko to sprawia, że film nie jest nudny. Można również w ten sposób podkreślić niektóre zdjęcia.

Nic nie stoi na przeszkodzie by do filmu ze zdjęć dodać napisy zarówno bezpośrednio na zdjęciach, jak i jako dodatkowe wstawki. Oczywiście do filmu dodane mogą zostać również podkłady dźwiękowe w postaci dowolnej muzyki lub narracji. Dzięki temu filmy stworzone ze zwykłych zdjęć nabierają nowego wyrazu. Stają się czymś w rodzaju prezentacji, krótkiego podsumowania jakiegoś wydarzenia. Mogą mieć formę żartobliwą lub poważną, kolorową lub surową.

Co najważniejsze praca nad filmem nie wymaga zbyt wielkich nakładów wolnego czasu, gdyż z reguły idzie dość szybko, gdy tylko użytkownik zorientuje się w najważniejszych opcjach. Zdjęcia użyte do filmu pozostają na dysku w niezmienionej formie.